Vykroč! (Duchovná obnova – birmovanci)

Vykroč! Aj takto by sa dal charakterizovať víkend 10.-12.05.2019 pre birmovancov v diecéznom CVČ Premeny vo Važci.

V piatok po príchode do Važca sme sa po dlhej ceste vlakom ihneď večerali, ubytovali a hrami utužovali vzťahy medzi sebou. Po menšej „zoznamke“ sme mali diskusiu o hokejistoch, ktorí sa vzdali svojich snov. Keďže práve prebiehajú majstrovstvá v hokeji, tak sme strávili čas aj pozeraním hokeja, konkrétne USA so Slovenskom. Vyhrali sme…

Sobotňajší deň sme začali rannou modlitbou. Dopoludnia sme absolvovali dve prednášky spolu s workshopmi. Animátorka Zdenka nám v prvej prednáške rozprávala o svojom živote – kým je pre ňu vlastne Ježiš a kde ho vidí. Druhá prednáška, v podaní animátora Peťa, bola o hriechu.  Keďže všetci sme hriešni, na znak toho sme dostali na oči šatku a ruky nám zviazali šnúrkou. Potom počas sv. omše pri úkone kajúcnosti nám kňazi odstrihovali tieto šnúrky na znak oslobodenia. Po chutnom obede prišiel aj zaslúžený oddych. Každý ho využil vlastným spôsobom (spoznávaním prírody, spánkom či upevňovaním priateľstiev).

Popoludní nás čakali ďalšie dve prednášky. Otec Ľuboš nám hovoril o približovaní sa k Bohu. Zároveň sme dostali možnosť vziať si šatku, ktorá znamenala prijatie Boha do našich životov. V ďalšom vstupe sme sa zamysleli nad tým, ako naše hriechy pribili Ježiša na kríž. Nakoniec – opäť dobrovoľne – sme absolvovali „cestu dôvery“, keď sme so zaviazanými očami kráčali do neznáma držiac sa napnutého lana. Nakoniec sme došli do kaplnky, kde sme napísali list Bohu – kým pre nás je, resp. čo pre nás znamená a či veríme alebo neveríme v Neho. Zvyšok večera sme strávili pozeraním hokeja, spoločenskými hrami alebo pri rozprávaní sa s priateľmi.

Nedeľu po rannej omši a po raňajkách, nasledovala prednáška o láske medzi mužom a ženou v podaní o. Ľuboša a nášho animátora Janka. Po debate v skupinkách a napísaní spätnej väzby sme našu duchovnú obnovu ukončili obedom a poďakovaním.

Za seba môžem povedať, že to bol veľmi požehnaný a príjemne strávený čas, ktorých nás na chvíľu odtrhol od internetu a bežných povinností. Načerpali sme nové vedomosti, spoznali nových ľudí, upevnili staré priateľstvá – aj to s Bohom. Myslím si, že tento čas pomohol nám všetkým nabrať nové skúsenosti a nebol to len stratený čas bez internetu. J

Adriána Belcáková

Duchovná obnova birmovanci. 5/2019
« z 2 »