Obišovce: duchovná obnova birmovancov

Takmer na deň presne, mesiac pred prijatím sviatosti birmovania bola po vyše dvojročnej pauze organizovaná duchovná obnova pre birmovancov z našej farnosti. Počas dní 29.4-1.5.2022 sme zakotvili v novom Pastoračnom centre Anky Kolesárovej v blízkosti Pútnického farského kostola Ružencovej Panny Márie v Obišovciach.

Program plný aktivít, inšpirácii a povzbudenia si pre nás pripravili animátori z Arcidiecézneho centra pre mládež (ACMko) pod vedením duchovného otca Jána Kulana. Piatkový večer po sv. omši sa niesol v duchu aktivít určených, ľudovo povedané, „na lámanie ľadov“.

V sobotu doobeda sme si vypočuli niečo o našej identite, o tom, kým skutočne sme a ako nás vidí ten jediný, na koho názore záleží – Boh. Po obedňajšej sv. omši sme na chvíľu opustili príjemné priestory pastoračného centra a prešli sme sa na Obišovský hrad, kde sme sa pomodlili Korunku Božieho milosrdenstva. Tu sa treba pozastaviť a spomenúť, že okolitá príroda a celé prostredie boli jednoducho úchvatné. Jar, ktorá už bola v tom čase v plnom prúde, dala našej duchovnej obnove nenahraditeľný rozmer v podobe nádychu znovuzrodenia. Za nádherné fotografie, na ktorých sa to podarilo zachytiť našej birmovanke Julke Lokšikovej, jej ďakujeme. Na svoje si tam prišli aj milovníci psíkov – a že ich medzi tohtoročnými birmovancami naozaj nie je málo. Cestu späť z hradu sme na chvíľu prerušili, aby sme si zahrali hru, ktorá je v našej farnosti už priam kultová – pašerákov. Po večeri sme sa zúčastnili adorácie, ktorá bola sprevádzaná aktivitou „Môj dom“. Rozmýšľali sme, ako to obrazne vyzerá v našej kuchyni, obývačke, jedálni, spálni, pracovni a pivnici. V mysli sme si odpovedali na rôzne otázky. Do ktorej z týchto miestností v našom živote by sme sa odvážili pozvať Pána Boha, čo by povedal na to, v akom stave sú práve teraz a čo môžeme urobiť pre to, aby sa v nich cítil príjemnejšie.

Ešte pred naším odchodom v nedeľu sme si doobeda vypočuli prezentáciu otca Jána, v ktorej ponúkol praktické rady, tipy a triky aj vysvetlenia pre birmovancov, ktorí čoskoro vstúpia do plnosti kresťanského života.

Na záver už len jedno veľké ĎAKUJEME, ktoré patrí všetkým, čo sa tam o nás starali – na čele s Pánom Bohom.

Birmovanci v Obišovciach, 5/2022