More zážitkov s OZ Podaj ruku

Náš „Hviezdny výlet“ začal v Stakčíne, kde sme navštívili miestne múzeum s rôznymi remeselnými nástrojmi a so zbierkou vojenských artefaktov, uniforiem, či zbraní. Dozvedeli sme sa históriu Stakčína počas vojny i to, aké boje sa tam odohrávali.

Navštívili sme tam aj pravoslávny chrám. O jeho histórii a fungovaní nám porozprával miestny správca.

Potom náš autobus zamieril smerom k vodnej nádrži Starina. Exkurziu sme mali so sprievodcom, zamestnancom podniku. Vypočuli sme si históriu, význam Stariny a mnohých prekvapilo, že zásobuje nielen Humenné, Vranov nad Topľou, Sninu, ale aj Michalovce, Prešov i Košice. Podieľa sa na zásobovaní pitnou vodou a to je využitá len na cca 30 %.

Dolu do útrob vodnej nádrže, popod vodu, sme šli schodmi pozrieť „lievik“,  teda prepad. Ocitli sme sa v zariadení v nádrži, odkiaľ bol krásny výhľad na okolitý breh a majestátne lesy. Starina je aj zarybnená, ale rybky sa nám nepodarilo zahliadnuť.

V každom prípade tie schody boli aj skvelý tréning pre naše nohy a kondíciu. A aj sme dobre vyhladli.

Program pokračoval v  Novej Sedlici. Pozreli sme si predlohu domčeka, podľa ktorého bol nakreslený ten vo  zvučke Večerníčka a zaspomínali na časy, kedy by sme bez večernej rozprávky hádam ani nezaspali.

Následne sme sa presunuli do tej časti programu, ktorá lahodila našim chuťovým pohárikom. Ochutnávka tradičných jedál bola bohatá. Tradičná „mačanka“, kurací vývar, tatarčané pirohy, zemiakové pirohy, bryndzové halušky, lokše, šúľance, všeeetko sme ochutnali. Mňam, kto tam bol, aj teraz mu tečú sliny.

Aj keď bol náš plánovaný program dosť nabitý, vošlo sa tam ešte čosi, čo plánované nebolo. Stretli sme sa tam aj s ďalším autobusom plným výletníkov. A mali aj harmonikára. Tak to len tak neprejdete okolo nich s prívetivým pozdravom. Tam sa rozozvučali naše hlasy, spolu s nimi sme si zaspievali a dobrá nálada bola ešte znásobená.

Až potom sme mohli pokračovať do Uličského Krivého, kde sme navštívili drevený gréckokatolícky kostolík. Sprevádzal nás miestny kostolník.

Zastávka v Kolonici bola posledným bodom programu. Získali sme poznatky o činnosti observatória a nazreli do kupoly s veľkým teleskopom. Fascinujúci film o fungovaní vesmíru bol úchvatnou čerešničkou na torte. V závere sme tam stihli ešte aj opekačku.

Malo to vynikajúcu energiu,  skvelý cveng. S toľkými zážitkami sme večer usínali…

More zážitkov s OZ Podaj ruku