Pozvánka na chlapskú adventnú prípravu

Bratia, chlapi aj chlapci,  nie len z našej farnosti.

Keďže o pár dní začína Advent, teda obdobie duchovnej prípravy na slávenie sviatku Narodenia nášho Pána, Ježiša Krista, rád by som vás pozval na spoločnú duchovnú prípravu, ktorá začína v nedeľu 28.11.2021 a končí 24.12.2021.

Program tejto duchovnej prípravy je založený na modlitbe, askéze & bratstve a vychádza z už pomerne známej pôstnej prípravy „Exodus 90“. Tento rok prišli autori s jej adventnou obdobou, ktorá síce nie je až taká dlhá a náročná ako je pôstna, ale rozhodne tiež nebude jednoduchá. Aj preto je v príprave tak dôležitý prvok bratstva.

Adventná duchovná prípravy zahŕňa tieto, prevažne individuálne denné aktivity:

  • predpísané Adventné čítanie (Starý aj Nový zákon) a zamyslenie
  • 20 minút tichej kontemplatívnej modlitby
  • Zdržať sa sledovania televízie, filmov a športových prenosov
  • Zdržať sa počúvania, hudby, podcastov, audio kníh,… okrem tých s duchovným obsahom
  • Vyhýbať  sa dezertom a sladkostiam
  • Zdržať sa sódy a sladkých nápojov
  • Vyhnúť sa alkoholu
  • Kontrola  svojej dvojičky (diskusia o zvládaní programu)
  • Urobte si večerné / nočné úlohy (spytovanie svedomia,….)
  • Urobte si každý týždeň svätú hodinu

Každodenné vykonávanie týchto  aktivít ide rozhodne ľahšie v spoločenstve aspoň jedného brata, s ktorým sa dajú zdieľať pocity, postrehy či problémy, prípadne inšpirovať sa ním a tak to spoločne zvládnuť. Zvlášť, keď po pár dňoch opadne prvotné nadšenie z niečoho nového a príde „absťák“. Sami budete prekvapený, na čom všetkom ste závislí 🙂 No a o sile modlitby, keďže sa za vás budú ostatní modliť, snáď ani nemusím hovoriť. To treba zažiť.
Môžem to potvrdiť aj na základe osobnej skúsenosti. Tento rok som premiérovo absolvoval spomínanú pôstnu prípravu „Exodus 90“ a denné hovory s mojou „dvojičkou“, respektíve týždenné stretnutie a bilancia, počas ktorej sme sa zdieľali s tým, čo sme prežili a čo nás oslovilo pri čítaní Svätého písma, modlitbe a najmä ako sa nám darilo či nedarilo plniť jednotlivé výzvy, pôsobilo dosť motivačne. Predsa len, sme chlapi a priznať si pred druhým, že som niečo nedal, nám moc nepasuje 🙂

Ako sa píše v knihe Kazateľ 4:9-10: „…Dvaja sú na tom lepšie ako sám človek: za svoju námahu môžu dostať väčšiu odmenu, a keď padnú, jeden zdvihne druhého. Beda však samému, keď padne! Nemá pri sebe druha, čo by ho zodvihol….“

Ak vás táto výzva oslovila a máte záujem o ďalšie informácie, ako to bude prebiehať, čo všetko preto treba urobiť,… môžete ich nájsť na https://exodus90.com/, alebo ma kontaktovať mailom na kmo3he@gmail.com,  cez messenger na farskej stránke (@kmo3he), alebo osobne v kostole.

Začíname 28.11. a zatiaľ sme traja. Verím že čoskoro nás bude viac.  Pridať sa môžete aj počas rozbehnutého programu a vyskúšať si takúto formu prípravy. Nie je to o výkone, že kto to dá viac, lepšie, alebo že to všetko musím splniť bezpodmienečne hneď na 100%. Je to o ochote niečo obetovať a dať Bohu priestor, aby nás On mohol formovať.

Ja som pravý vinič a môj Otec je vinohradník. On každú ratolesť, ktorá na mne neprináša ovocie, odrezáva, a každú, ktorá ovocie prináša, čistí, aby prinášala viac ovocia.  Jn 15, 1-5

A keď vás náhodou napadne myšlienka, že aj by ste do toho išli, ale na niečo také ešte nie ste dosť pripravení, zrelí, hodní, že úroveň vašej viery ešte nie je dostatočná, atď,…  NEVERTE TOMU!!! Vy ste na to dostatočne pripravení, hodní… Toto je určené pre každého jedného z nás. Bez ohľadu či duchovne horíme, alebo prežívame suchopárnosť, či študujeme, pracujeme na stavbe, pri stroji, riadime oddelenia či firmy, alebo píšeme teologické traktáty. Som si istý, že neoľutujete.

Tešíme sa na spoločne prežitý Advent

Tomáš Krško