Duchovná obnova pre birmovancov

Rok sa s rokom snúbil, minuloroční birmovanci si svoje už odžili a našu farnosť zasiahla nová prívalová vlna mladých. Mladých, túžiacich po Bohu a prahnúcich po zážitkoch. Po pravidelne opakujúcich sa stretkách nás z mierne začínajúceho stereotypu vytiahla a príjemne prebudila duchovná obnova.

Hovorí sa, že sme sa jej zúčastnili uplynulý víkend (15.-17.11.2019), ale zbehlo to tak rýchlo, že za pravdivosť tejto informácie neručím. Kľukatou a zložitou cestou sme putovali aj s našimi kuframi (niekto iba s batohmi – tí, čo ste to dali – tajne vás obdivujem), až sme došli na isté miesto. Miesto kde voda tečie inakšie, miesto ako žiadne iné na svete (bez signálu). Čudujete sa? My už nie. (Lekári by toto miesto mali predpisovať ako akúsi technohygienu). Dámy a páni. Vitajte v  mládežníckom centre Bárka v  Juskovej Voli.

O program sa nám postarali kňaz o. Ján Kulan, psychologička Mima a animátor Miroslav z Arcidiecézneho centra pre mládež. Nechýbali zábavné aktivity, ktoré zavŕšil kvíz pre milovníkov filmov, seriálov a ROZPRÁVOK (každý z nás sa v niečom našiel). Hlavnú kostru celého diania tvorili prednášky, ktoré mnohým z nás padli ako uliate. Pri ich počte, ktorý vám prezradím (2), si môžete povedať “LEN?” No skutočne v nich bolo zahrnuté neskutočne veľké množstvo vecí a pre nás aj noviniek. Prvá prednáška bola o našej viere. Tá druhá zas o ťažkostiach mladých. Dozvedeli sme sa, že nie sme šialení a to divadlo, ktoré sa nám odohráva v hlavách je prirodzené. Každý človek musí povinne aspoň raz absolvovať takéto divadelné predstavenie. Na prednášajúcich sme mali obrovské šťastie, pretože sa nebránili diskusie s nami a odpovediam na naše otázky, ktorých nebolo málo. Počas celého víkendu sme mali možnosť zúčastňovať sa na svätých omšiach, adorácii a sv. spovede. Taktiež sme okúsili iné modlitby, na aké sme bežne zvyknutí, a to Korunku k Božiemu Milosrdenstvu alebo Ranné chvály.  Všetci mladí veľmi oceňujeme možnosť, ktorej sa nám dostalo viackrát. Možnosť sa vyjadriť. Na začiatku, kedy sme sa mohli slobodne podeliť o naše očakávania a vypočutí sme boli aj na samotnom konci pri odovzdávaní spätnej väzby.

Sme naozaj vďační za takýto víkend, ktorý sme využili na spoznávanie sa navzájom, ale aj svoj rozvoj po duchovnej stránke. Odniesli sme si blato na topánkach, ale aj veľa radosti a pamiatok. ĎAKUJEME!

Diana Dudová

Duchovná obnova birmovancov 11/2019