Červená streda – postavme sa za prenasledovaných kresťanov

Kto najviac trpí pre svoju vieru

Na svete je možstvo ľudí, ktorí trpia pre svoje náboženstvo. Málokto však vie, že najviac prenasledovaní sú kresťania.

Až 300 miliónov ľudí na našej planéte je utláčaných, lebo sa hlási k viere v Ježiša Krista. Sú to bežní veriaci, ktorých jediným previnením je, že sa nechali pokrstiť a chcú sa – aspoň v nedeľu – zúčastňovať bohoslužieb.

Žijú však v krajinách zmietaných autoritárskym režimom, islamistickým extrémizmom či etnickým nacionalizmom. Čelia tam obmedzovaniu slobody, chudobe, hrozbe únosov, násilia a smrti.

Prenasledovanie kresťanov dnes v niektorých častiach sveta dosahuje úroveň genocídy – sú vyhladzovaní.

Červená streda je celosvetovou inciatívou, ktorá na tieto skutočnosti poukazuje. Navštítvte www.cervenastreda.sk a pripojte svoj hlas k volaniu po náboženskej slobode.

 

 Ako dnes vyzerá náboženská nesloboda

 Čo si dnes predstaviť pod “prenasledovaním kresťanov”? V rôznych častiach sveta má útlak inú tvár.

V subsaharskej Afrike čelia ekonomickému znevýhodňovaniu a vyhladovaniu, ale i priamym útokom a únosom. Militantné skupiny ich nútia k úteku a často neumožňujú ani prístup humanitárnej pomoci. V Južnej Amerike sú vypaľované kostoly.

V Ázii sú najväčšími prenasledovateľmi marxistické diktatúry. V Severnej Kórei, kde neuznávajú žiadne základné ľudské práva, sa osobitne tvrdo zaobchádza s kresťanmi. Čína svojich občanov hromadne sleduje pomocou umelej inteligencie a podľa toho odmeňuje či trestá ich správanie – kresťanstvo je neprípustné.

V týchto častiach sveta najviac trpia ženy a dievčatá, ktoré vyznávajú „nesprávne náboženstvo“ a sú unášané, znásilňované a nútené k násilnej konverzii. Stávajú sa otrokyňami – sexuálnymi pracovníčkami a manuálnymi robotníčkami.

Červená streda je dňom, ktorý nám približuje utrpenie našich bratov a sestier na celom svete. Už 23. novembra. www.cervenastreda.sk

  

Koľko ľudí umiera pre svoju vieru?

Medzinárodné prieskumy sa zhodujú: denne pre svoju vieru umrie minimálne 11 kresťanov.

Toto číslo je v niektoré roky radikálne vyššie – napríklad ak prebieha násilná občianska vojna či cielené plienenie, kedy ich zomierajú desaťtisíce.

Mnohí kresťania položia život v snahe zachrániť iných – keď strážia kostoly pred teroristami, či chránia svoje rodiny.

Kto sú títo novodobí mučeníci, kde najviac trpia a akým spôsobom sú utláčaní?

Zistite o téme viac a neprehliadnite tento rok Červenú stredu, ktorá rozsvieti farbou mučeníkov stavby na celom svete. www.cervenastreda.sk

#cervenastreda #červenástreda #redwednesday